Perhetyön koordinaattori 80 %

Meillä on nyt avoinna paikka perhetyömme koordinointiin. Tähän tarvitsemme innokkaan ja energisen toiminnan kehittäjän ja käynnistäjän, jolla hyvät yhteistyö- ja viestintätaidot. Paikka voidaan täyttää vuoden loppuun asti, jonka jälkeen, jos rahoitus jatkuu, mahdollisuus jatkoon. Perhetyömme koostuu äiti-lapsi toiminnoista, äiti-tytär tapahtumista, retkistä ja leireistä sekä Kamalat äidit ja Voimasiskot -vertaisryhmätoiminnoista.

Mitä pääset tekemään?
✨ Käynnistät ja ohjaat vertaisryhmiä eri yhteistyökumppaneiden kanssa. Esimerkiksi Lauttasaaressa alkaa keväällä vanhempien vertaistukiryhmä MLL:n perhekahvilassa
✨ Suunnittelet ja toteutat kesäleirejä ja perheviikonloppuja
✨ Kehität ja organisoit perhetyötä yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa
✨ Toimit vertaistukiryhmien ohjaajana erityisesti murrosikäisten lasten äideille sekä haasteellisessa elämäntilanteessa oleville naisille
✨ Perehdytät ja koulutat vapaaehtoisia sekä vastaat heidän yhteyshenkilönä toimimisesta
✨ Sitoutat ja motivoit vapaaehtoisia mm. kiitosiltojen ja palkitsemiskäytäntöjen avulla
✨ Vastaat perhetyön viestinnästä ja verkostoitumisesta yhdessä toiminnanjohtajan kanssa
✨ Toimit Kamalat äidit Helsinki -FB-ryhmän moderaattorina (ryhmässä noin 200 murrosikäisten lasten äitiä)

Voit myös itse ideoita ja kehittää toimintaa innostuksesi ja kiinnostuksesi mukaan!

Mitä toivomme sinulta?
✔️ Kokemusta perheiden tai lasten ja nuorten kanssa työskentelystä
✔️ Vapaaehtoistoiminnan tuntemusta ja kykyä innostaa vapaaehtoisia
✔️ Itsenäistä ja vastuullista työotetta

Mitä tarjoamme?
💜 Merkityksellisen työn naisten ja perheiden hyvinvoinnin edistämiseksi
💜 Kannustavan ja pienen, mutta tehokkaan työyhteisön

📍 Työ sijoittuu Helsinkiin, Töölön

💜Noudatamme sosiaalialan järjestöjen tes:iä, turvallisen tilan periaatteita ja yhdenvertaisuutta.

Olemme pieni, ketterä, paljon tekevä yhdistys NNKY-liikkeen ja sen arvojen ytimessä. Laita hakemusta tulemaan helmikuun loppuun mennessä leena.vilkka@hnnky.fi

Etsitään tyttötyön johtajaa perhevapaan sijaisuuteen

Meillä on haussa tyttötyön johtajan perhevapaan sijaisuus n. 4 kk. Kesän lähestyessä työtehtävät painottuvat leirityöhön. Työpaikka sopii esim. sosionomille, kesäajan työksi tai vastavalmistuneelle/opintojen loppuvaiheeseen. Tämä on paikkasi jos palat nuorten naisten johtajuudelle, monikulttuuriselle ja sateenkaarevalle tyttötyölle! Työssä pääset hyppäämään ainutlaatuisen yhdistyksen kyytiin, tukemaan lasten- ja nuorten hyvinvointia ja antamaan elämyksiä paikallisille nuorille. Noudatamme sosiaalialan järjestöjen tes:iä ja noudatamme toiminnassamme turvallisen tilan periaatteita ja yhdenvertaisuutta. Työpaikka sijaitsee Queendomilla, tyttöjen olohuoneella Rastilassa.

Olemme pieni, ketterä, paljon tekevä yhdistys NNKY-liikkeen ja sen arvojen ytimessä. Laita hakemusta tulemaan helmikuun loppuun mennessä osoitteeseen leena.vilkka@hnnky.fi.

Etsitään kerhonohjaajia lukuvuodelle 2024-2025

Osaatko kokkailla tai askarrella ja olet kiinnostunut ryhmän ohjaamisesta? Onko sinulla aikaa yhtenä tai useampana arki-iltapäivänä tai iltana? Olisiko työkokemus ja lisätienesti paikallaan?

Jos vastasit kyllä, tässä olisi loistava tilaisuus: Helsingin NNKY etsii kerhonohjaajia. Kerhonohjaajat vastaavat itsenäisesti tai työparin kanssa kerhojen toteutuksesta. Tähän kuuluu muun muassa jokaisen kerhokauden ohjelman laatiminen yhdessä lasten/nuorten kanssa ja mahdollinen kaupassa käynti, lasten ohjaaminen kerhoissa ja yhteydenpito lasten huoltajiin.

Paikkoja avoinna kokki-, taide ja luontokerhoissa, ja kerhot pidetään kouluilla ja nuorisotaloilla ympäri Helsinkiä. Osallistujat ovat ala- ja yläasteikäisiä. Kerhoja on useimpina arki-iltapäivinä ja -iltoina, ja hakijan kanssa katsotaan hänelle sopivat kerhot. On siis mahdollista omasta tilanteesta riippuen ottaa vastuulleen yksi tai useampi kerho. 

Erityisesti kokkiryhmiimme etsitään nyt uusia ohjaajia, mutta voit kertoa kiinnostuksestasi esim. taide- tai eläinkerhoon.

Kenelle: Tehtävä sopii hyvin hakijalle, joka on kiinnostunut ryhmän ohjaamisesta ja itsenäisestä työskentelystä. Tehtävään ei edellytetä aikaisempaa työkokemusta, jos olet jo pitkään harrastanut esim. ruuanlaittoa ja kokkailua tai hankkinut ohjauskokemusta vaikkapa vapaaehtoistyön puolella. Työnantaja järjestää perehdytyksen kerhonohjaajana toimimiseen. Lisäksi koordinaattori on tarvittaessa ohjaajien tukena ympäri vuoden. Koska tehtävä sisältää lasten ja nuorten parissa toimimista, edellytetään tehtävään valitulta rikosrekisteriotteen esittämistä. 

Palkkaus: 12-15 €/h, työtunteja sopimuksen mukaan. 

HUOM. Täytämme paikat heti sopivien ohjaajien löydyttyä, mutta jätä hakemuksesi viimeistään 10.8.2024 mennessä leena.vilkka@hnnky.fi, ja aina voit kysyä pääsyä sijaislistallemme. Sijaisena pääset kokeilemaan, olisiko kerhonohjaaminen sinun juttusi!